Niektórzy lubią poezję…

 

W dniu 30.11. 2017 r. o godz.16.30 w reprezentacyjnej auli naszego świdwińskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się wieczór poetycki pt. Wielcy nieobecni i obecni przygotowany przez klasę IIIc przy pomocy uczniów z klas: IIId, IIa, II b, I a i I b. Scenariusz spotkania i finalny efekt to dzieło Pani Małgorzaty Pluty.

Mieliśmy przyjemność gościć Pana Naczelnika Wydziału Spraw Społeczno- Oświatowych- Romana Kozubka, Pana Dyrektora Krzysztofa Mrowińskiego i Panią Dyrektor Monikę Fabianiak oraz naszych nauczycieli, rodziców, koleżanki i kolegów. Wieczór poświęcony był poetom, którzy odeszli 120 lat temu, jak Adam Asnyk, 80 lat temu, jak Bolesław Leśmian, 60 lat temu, jak Leopold Staff i Andrzej Bursa, 55 lat temu, jak Władysław Broniewski, 50 lat temu, jak Halina Poświatowska, 20 lat temu, jak Agnieszka Osiecka i Bułat Okudżawa, 5 lat temu, jak Wisława Szymborska. Nie można było zapomnieć również o Julii Hartwig, która , jak wielu innych znakomitych twórców kultury, odeszła w dobiegającym końca 2017 roku. Non omnis moriar , czyli Nie wszystek umrę. Pomimo śmierci, poeci są wciąż wśród nas obecni, a ich ducha odnaleźć można było w artystycznych interpretacjach utworów dokonanych przez uczniów naszej szkoły, bo choć były bardzo zróżnicowane, połączone zostały w jedną liryczną całość, ze względu na ich refleksyjny, zaduszkowy charakter. Wśród zapalonych lampionów, światełek i panującego wokół nich półmroku dostrzec można było wrażliwość wykonawców i klimatyczny charakter całego spotkania. Przejmujące były wykonania piosenek Adama Asnyka Miejcie nadzieję (Kamila Ilkowska z kl. III c), Modlitwa Bułata Okudżawy (Marcelina Kosińska z kl. III d), Dobranoc panowie Agnieszki Osieckiej (duet z kl. III c: Kamila Karabela i Gabrysia Karasiewicz) oraz Przy okrągłym stole Juliana Tuwima (Julia Sikorska z kl. I a). Dodatkową atrakcją muzyczną w naszym spektaklu była gra na skrzypcach Natana Iwanka, który pomiędzy wiersze wplatał wyrafinowane dźwięki, oczarowując publiczność poziomem swojego wykonania. Działo się, oj działo się tamtego wieczoru! Mogą zatem Państwo tylko żałować, że Państwa nie było, ponieważ szerokie grono publiczności, oprócz wysłuchania prezentacji uczniów, miało szansę usłyszeć utwory z ust poetów z krwi i kości- Pani Iwony Bocheńskiej oraz Księdza Rafała Figla, którzy zgodzili się przeczytać nam kilka swoich wierszy. Liryki Pani Bocheńskiej nacechowane filozoficzną refleksją świetnie kontrastowały z komicznymi balladami Księdza Figla.

Wieczór przesycony poezją został urozmaicony przez słodki poczęstunek. Postanowiliśmy przeprowadzić spotkanie w konwencji łączącej dwie tradycje: Zaduszek i Andrzejek, więc nie mogło zabraknąć profesjonalnych wróżb andrzejkowych, nie tylko dla zabobonnych, w pysznych ciasteczkach. Fundatorami większości słodkich rarytasów byli Państwo Piątkowscy, którym serdecznie dziękujemy! Podsumowując, pozwolę sobie przytoczyć tekst przypomnianego na naszym wieczorku wiersza Wisławy Szymborskiej Niektórzy lubią poezję:

Niektórzy-

czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

 

Lubią-

ale lubi się także rosół z makaronem,

lubi się komplementy i kolor niebieski,

lubi się stary szalik,

lubi się stawiać na swoim,

lubi sie głaskać psa.

 

Poezja-

tylko co to takiego poezja.

Niejedna chwiejna odpowiedź

na to pytanie już padła.

A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

jak zbawiennej poręczy.

Nawet noblistka nie potrafi wyjaśnić, czym w metafizycznym kontekście jest poezja, dlaczego tylko niektórych pociąga. Poezja jest jak kolorowe pudełko czekoladek - nie dowiesz się jak smakują, dopóki sam nie spróbujesz.

Dominika Z. kl.3c

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Władysława Broniewskiego
ul. Kościuszki 28
78-300 Świdwin

E-mail (administrator)

admin@zspswidwin.pl

E-mail (redakcja)

news@zspswidwin.pl

JoomBall - Cookies

© 2016 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Broniewskiego w Świdwinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.